صعود انفرادی به روش کلاسیک

 

برسیم به اصل ماجرا :

در طی جستجو‌هایم فیلم‌ها و مطالب زیادی دیدم ولی نکته جالب  اینکه همه آنها برای آموزش لینک سایت پتزل را معرفی می‌کردند.

 

در ابتدا خود سایت پتزل این روش صعود را صرفا برای افراد متبحر و پیشرفته توصیه کرده است و موارد ایمنی را تکرار کرده است. توصیه کرده که بهترین و ایمن‌ترین روش صعود با هم‌طناب است و خاطرنشان می‌کند که به خاطر خطری که در این روش و کلا سنگنوردی وجود دارد خود فرد مسئول و پاسخگوی فعالیت و تصمیم خود است. به خاطر پیچیدگی خاصی که در این روش وجود دارد کوچکترین خطا در روش استفاده و عدم بهره‌گیری درست از ابزار ممکن است موجب صدمات غیر قابل جبران شود.

 

روشی صعودی که پتزل آموزش می‌دهد صرفا بر روی طناب ثابت است.

 

فصل اول : نکات اولیه و پایه برای صعود انفرادی بر روی طناب ثابت

مواردی که باید دقت کرد شامل : حمایت موثر، حرکت راحت بر روی طناب حین صعود، راحتی استفاده از ابزار ، افزونگی یا پشتیبانی حمایت بر روی طناب دوم

پتزل به هیچ وجه استفاده از یک ابزار  صعود برای حمایت را توصیه نمی‌کند.به همین دلیل در کل آموزش بر روی دو ابزار حمایتی بحث می‌شود. توصیه می‌شود که تداخلی بین ابزارها نداشته باشیم. همیشه در حمایت هر دو ابزار در حین صعود باقی بمانیم. توصیه می‌شود ابزار دوم متفاوت از ابزار اولی باشد تا در صورت خطا در نصب و استفاده هر دو ابزار همان خطا را نداشته باشند. سادگی ابزار‌ها در هر دو مورد بایستی رعایت شود.

 

فصل دوم : نصب حمایت‌ها بر روی دو طناب (‌طناب اصلی و پشتیبان)

در این روش دو ابزار صعود ( حمایتی ) بر روی دو رشته طناب جداگانه نصب می شود.و مزایایی از قبیل داشتن دو طناب حمابتی، پوشیدن یک هارنس و عدم نیاز به پوشیدن و نصب ابزار‌های بروی سینه صعود کننده ، قابلیت تغییر از صعود به فرود با استفاده از ابزار‌های جداگانه ، عدم تداخل در حرکت ابزار‌ها بر روی طناب را می‌توان برشمرد . البته پیچیدگی در آماده کردن دو کارگاه و طناب را به علت امنیت و مزایا می توان حذف کرد. ریسک کار سقوط به اندازه دو برابر طول خود حمایت در ابزار پشتیبان ذکر شده است.

ابزار های متنوعی می توان استفاده کرد که دو ترکیب متفاوت در تصویر‌های زیر نشان داده شده است. توصیه شده برای اتصال ابزار اصلی از کارابین OK استفاده شود.

 

فصل سوم : نصب دو ابزار حمایتی بر روی تک رشته طناب

از مزایای این روش می‌توان استفاده از از کل طول طناب برای صعود‌های بلندتر ،کاهش وزن طناب در مسیرهای بلند ‌( به علت اتصال دو ابزار بروی دو رشته طناب بخشی از وزن طناب از طریق ابزار به صعود کننده منتقل می شود ) و حرکت روان ابزار‌ها بر روی طناب بدون تداخل نام برد و از معایب این روش الزام استفاده از تسمه های شانه‌ای و در برخی مواقع ممکن است ابزار دوم در طی صعود مشکل ساز شود. یکی از خطرات احتمال صدمه دیدن طناب طی سایش به سنگ در صعود است.

ترکیبی از ابزار‌های متنوع مورد استفاده در این مدل صعود را در تصاویر زیر می‌توانید ببینید. در این مدل ابزار اصلی ابزار متصل به حلقه هارنس است و همانند روش قبل باید با کارابین OK به هارنس متصل شود.

 

 

فصل چهارم : ابزار ها 

در آموزش شرکت پتزل به دفعات توصیه شده از نصب تنها یک ابزار حمایتی بر روی طناب اجتناب شود. صعود کننده در حال انجام فعالیتی است که کاملا در معرض خطر است، تمام خطرات واقعی و محتمل هستند به همین دلیل حتما از دو ابزار استفاده شود. به علت احتمال عدم عملکرد درست ابزار وجود ابزار دوم ضروری است. توجه داشته باشید ابزار‌های مورد استفاده برای حمایت ساخته نشده‌اند و در این روش صعود از آنها برای استفاده ای متفاوت بهره می گیریم.

در تصویر زیر تعدادی از ابزارهایی که مجاز هستیم و یا مجاز نیستیم نمایش داده شده‌اند.

 

 

فصل پنجم : جزئیات نصب دو ابزار بر روی دو طناب

در این روش مراحل آماده سازی صعود رو بررسی می کنیم. 

 1. ابزار فرود + ابزار صعود یدکی + پله رکاب قابل تنظیم
 2. شخص صعود کننده که بر روی صعود و اینکه در این صعود تنهاست تمرکز کرده است.
 3. طناب اصلی که پیشنهاد میشود قطری بیشتر از 10 میلی متر داشته باشدو دینامیک یا نیمه استاتیک باشد.
 4. کارگاه دو نقطه در راستای مسیر صعود
 5. کارگاه « ضد بمب » یا به عبارتی بسیار مستحکم برای تقویت و اطمینان
 6. مراقبت و احتیاط از سنگ های ریزشی
 7. طناب اتصال بین کارگاه دو نقطه و کارگاه مستحکم
 8. مسیر و فضای پاک در مسیر صعود، عدم وجود هرگونه عاملی که باعث اختلال در عملکرد ابزارها و سیستم حمایتی شود
 9. سیستم حمایتی با دو ابزار بالا رونده
 10. یک وزنه سبک صرفا برای کمک به حرکت روان تر ابزار بالا رونده

نکته : در آموزش توصیه شده است برای ابزار حمایتی بالا رونده دوم از ابزار MICROCENDER استفاده شود. زیرا چون ابزار دوم با استفاده از یک خود حمایت ( تسمه ) به ابزار متصل می شود در صورت عمل نکردن ابزار اول و سقوط ممکن است فاکتور سقوط 2 داشته باشیم ( به علت دو برابر شدن طول سقوط) ممکن است ابزار های چنگ زننده ( یومار ، بیسیک ، میکرو ترکشن ، مینی ترکشن ) به خاطر دندانه‌های تیز که بر روی پوسته طناب درگیر می‌شوند باعث صدمه به پوسته طناب شوند و حتی آن را پاره کنند پس ابزار دوم را از نوعی استفاده کنید که کل طناب را تحت فشار قرار می دهند.

 

 

فصل ششم : جزئیات نصب دو ابزار بر روی یک طناب

در این روش مراحل آماده سازی صعود رو بررسی می کنیم.

 1. ابزار فرود + ابزار صعود یدکی + پله رکاب قابل تنظیم
 2. شخص صعود کننده که بر روی صعود و اینکه در این صعود تنهاست تمرکز کرده است.
 3. طناب اصلی که پیشنهاد میشود قطری بیشتر از 10 میلی متر داشته باشدو دینامیک یا نیمه استاتیک باشد.
 4. کارگاه دو نقطه در راستای مسیر صعود
 5. کارگاه « ضد بمب » یا به عبارتی بسیار مستحکم برای تقویت و اطمینان
 6. مراقبت و احتیاط از سنگ های ریزشی
 7. طناب اتصال بین کارگاه دو نقطه و کارگاه مستحکم
 8. مسیر و فضای پاک در مسیر صعود، عدم وجود هرگونه عاملی که باعث اختلال در عملکرد ابزارها و سیستم حمایتی شود
 9. سیستم حمایتی با دو ابزار بالا رونده
 10. یک وزنه سبک صرفا برای کمک به حرکت روان تر ابزار بالا رونده

 

نکته : در این روش نیز همیشه ابزار‌های فرود مثل گیری‌گیری و صعود کمکی و پله رکاب قابل تنظیم به همراه داشته باشید.در این روش دو ابزار را به یک نقطه از هارنس مثلا حلقه وسط وصل نکنید و از تسمه شانه ( تورس ) استفاده کنید. تراورس‌ها و کلاهک‌ها همیشه مشکلاتی در نحوه حرکت و عملکرد ابزار‌ها ایجاد می کنند. اگر مسیر صعود شما این عوارض را دارد قبل از صعود بررسی دقیق ریسک و روش‌های ایمنی و فعالیت را بازنگری و بررسی کنید.

 

فصل هفتم : اقدامات احتیاطی و بررسی خطرات

در این فصل به معرفی اشتباهات رایج در نصب ابزار ها و آنالیز خطرات احتمالی و نکاتی که حین صعود باید رعایت شود می پردازیم.

نصب صحیح یومار بر روی طناب بسار مهم است و حتما باید طناب عبوری از یومار از داخل کارابین عبور داده شود.

با توجه به ساختار مینی ترکشن در صورتی که به درستی بروی طناب نصب نشود و زبانه چنگ زننده آن فعال نشود به درستی عمل نخواهد کرد به همین دلیل و به خاطر گزارش‌های زیادی که از خطا در نحوه استفاده از مینی ترکشن(MINI TRAXION) به پتزل گزارش شده است به هیچ وجه توصیه نمیشود که از دو مینی ترکشن برای ابزار حمایتی در صعود های انفرادی استفاده شود.

خطا در استفاده از ابزار- دندانه ها درگیر با طناب نیست

موارد خطرناک زیر را خودتان بررسی کنید:

 • احتمال سقوط قبل اینکه کارگاه را در بالای مسیر برقرار کنیم
 • احتمال سقوط سنگ هنگامی که در حال اتصال ابزار به طناب هستیم
 • احتمال خطا در گارگاه ایجاد شده یا طناب متصل شده به کارگاه
 • احتمال برخورد با زمین در صورت سقوط در چند متر ابتدایی صعود، به خاطر کشسانی طناب، حتی اگر درست ابزارهای را متصل کرده باشیم ممکن است به زمین برخورد کنیم.
 • لیز خوردن ابزار حمایتی در صورت عدم اتصال درست
 • از دست دادن ابزار حمایتی در صورت تغییر یا تعویض ابزار حین فرود یا آماده سازی صعود
 • از دست دادن طناب حین باز کردن طناب از کارگاه موقت و میانی
 • در صورتی که طناب شل باشد و وزنه ای به انتهای آن آویزان نباشد ابزار حمایتی به درستی بر روی آن حرکت نمی کند حلقه ای طناب ایجاد می شود که باعث افزایش طول سقوط حین پاندولی می شود.
 • احتمال فاکتور سقوط 2 در صورتی که از کارگاه عبور کنیم .

 

 

فصل هشتم : بررسی روش تک ابزار و گره روی تک رشته طناب

در این روش یک ابزار یک طرفه حمایتی به هارنس متصل می‌شود و با صعود به صورت پیوسته بر روی طناب پایین تر از صعود کننده گره زده می شود.

مزایای این روش استفاده از ابزار کمتر و سادگی روش است و معایب آن در صورت ساییده شدن طناب به لبه ممکن اس طناب پاره شود( تک رشته) و برای زدن گره به صورت معمول نیاز داریم هر دو دست آزاد باشد که در برخی مواقع در صورت درگیر بودن صعود کننده ممکن نیست. در صورتی که بعد از صعود از مسیر خارج شدین به علت وجود گره های زیاد جمع کردن طناب مشکل و حتی خطرناک است. 

در این روش طول سقوط زیاد است زیرا در صورت عمل نکردن ابزار حمایتی بر روی آخرین گره خواهید افتاد که ابزارها برای تحمل فشار از نقطه‌ای خاص مانند گره طراحی نشده‌اند که ممکن است کلا خراب شوند و بایستی تعوض شوند که خود کاری خطرناک است.

 

در آزمایشگاه‌های پتزل بار‌ها سقوط بر روی گره آزمایش شده است و در همه موارد گره جلو ادامه سقوط را گرفته است ولی در ادامه مشکلات دیگری برای صعود کننده پدید می آید مثل :

 • ضربه سقوط در همه موارد بالاست و فشار زیادی به صعود کننده وارد می آید.
 • در برخی موارد طناب اسیب دیده است. پوسته پاره شده و حتی در برخی موارد هسته نیز آسیب دیده است. این اتفاق زمانی رخ داده است که دندانه های ابزار حین سقوط به طناب گیر کرده و یا ابزار فشار بر روی طناب در محل گره وارد کرده است.
 • ابزارها بر اثر ضربه سقوط آسیب دیده اند. به طور مثال مینی ترکشن غیر قابل استفاده شده است. میکرو ترکشن آسیب دیده ولی برای فرار از موقعیت حساس قابل استفاده بوده و به سرعت در اولین موقعیت مناسب باید تعوض شود. یومار آسیب دیده ولی  برای فرار از موقعیت حساس قابل استفاده بوده و به سرعت در اولین موقعیت مناسب باید تعوض شود. در برخی موارد نیز گره در کاربین متصل به یومار یا خود ابزار گیر کرده و مشکل ساز شده است.

 

فصل نهم : بررسی روش تک ابزار و اتصال به گره روی رشته دوم

در این روش از دو رشته طناب استفاده می شود و بر روی طناب دوم گره هایی زده می‌شود و در هر مرحله از صعود خود حمایت به گره متصل می‌شود. از مزایای این روش سادگی و هزینه کمتر در استفاده از ابزار است. از معایب آن عدم حمایت مستمر در صورت استفاده از خود حمایت تک رشته است. از معایب دیگر به علت اتصال طناب به صعود کننده، وزن آن توسط صعود کننده تحمل و بالا کشیده می‌شود. در موقع جمع کردن طناب به علت داشتن گره‌های زیاد ممکن است مشکلاتی از قبیل لاخ شدن و ... پیش بیاید.

برای کاهش ریسک‌های این روش استفاده از خود حمایت دو شاخه ( دم گاوی )که از طناب دینامک ایجاد شده است پیشنهاد می‌شود.

 

 

پی نوشت1 : برای ابزار حمایتی دوم به جای MICROCENDER پیشنهاد می‌شود از ابزار Rope Man 3  یا Rope Man 1 محصول کمپانی وایلدکانتری استفاده شود و یا از ابزار DUCK محصول کمپانی KONG استفاده شود.

 

پی نوشت 2 : استفاده از گیری‌گیری برای این مدل صعود توصیه نمی شود زیرا نیاز به دستگاری و تغییر در ابزار است که به هیچ عنوان نباید همچین کاری کرد. زیرا ممکن است باعث اختلال در عملکرد ابزار شود.

 

منبع : سایت پتزل

برچسب ها: ترجمه

دیدگاه‌ها  

0 #2 غریبه ( بهرام ) 1396-10-29 11:35
به نقل از سیامک:
سلام . واسه یومار باید ، یومار راست باشه یا چپ ؟ یا اصلا فرقی نداره ؟در آموزش ذکر نشده ... پس هر کدام برای صعود کننده راحت تر و در دسترس تر بود می تواند استفاده کند.
نقل قول کردن
0 #1 سیامک 1396-10-28 16:00
سلام . واسه یومار باید ، یومار راست باشه یا چپ ؟ یا اصلا فرقی نداره ؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید