کارگاه دو مرحله ای /Backside System

نوشته شده توسط غریبه ( بهرام ).

 فرض کنید قصد دارید در یک منطقه جدید گشایش مسیر جدید سنگنوردی انجام دهید و یا اینکه بر روی یک مسیر کارگاهی برای تمرین به صورت قرقره آماده کنید تا کارآموزان بر روی آن صعود کنند.

اگر مسیری که قصد تمرین بر روی آن را دارید لبه داشته باشد قطعا باعث سایش بسیار زیاد طناب خواهد شد .برای این که سایش را حذف کنید باید کارگاه را از لبه پایین تر ببرید. ( برای مثال در منطقه سنگ نوردی بند یخچال برای صعود قرقره در رخ غربی سنگ مریم سایش طناب دارید که باید کارگاهی برای جلوگیری از سایش ایجاد کنید )

 

به این عمل در کتاب آموزشی راهنمایان کوهستان آمریکا Backside System گفته می شود.طبق گفتگویی که با استاد شهرام عباس نژاد داشتم اسم کارگاه دو مرحله ای رو به عنوان معادل یا ترجمه فارسی پیشنهاد دادند.

 

 

بر طبق تصویر زیر روال ایجاد آن راتوضیح میدهیم . توجه داشته باشد که کلیات برای برقراری هر کارگاه مشابه صدق می کند )

 

- دو نقطه کارگاهی جدا برای ایجاد کارگاه در نظر میگیریم. ( در تصویر از یک درخت بزرگ و زنده و یک کارگاه سه نقطه استفاده شده است )

- برای داشتن امنیت یک نقطه کارگاهی در بالای لبه سنگ ایجاد می کنیم تا فرد کارآموز در اولین مرحله خود حمایت خود را به آن وصل کند. به این نقطه High Master Point  گفته میشود .

- طناب را به صورت دو رشته به پایین تر از لبه سنگ می ریزیم و در انتهای آن گره مناسب (مثلا گره هشت سرخرگوشی ) ایجاد کرده و دو کارابین پیچ به صورت معکوس هم به آن وصل می کنیم. به این نقطه Low Master Point  می گوییم.

- بر روی یکی از رشته های طناب که بین نقطه ثقل بالا و پایین می باشد با استفاده از یک تسمه یا طنابچه یک گره قفل شونده مثل پروسیک یا کلمیتس یا مشار ایجاد میکنیم . این کار برای انتقال فرد و ایمنی فرد هنگام حرکت از نقطه بالا به پایین می باشد.

 

بعد از آماده سازی و ایجاد تمام موارد بعد از چک و کنترل دوباره گره ها و پیچ کارابین ها اجازه می دهیم تا کارآموز یا افراد دیگر از آن استفاده کنند.

 

 

تصویر زیر یک نمونه کارگاه ایجاد شده براساس روال توضیح داده شده می باشد

 

یک نمونه از این کارگاه که توسط تیم ما در گشایش مسیر در یک منطقه سنگ نوردی مورد استفاده قرار گرفت را در تصویر زیر می توانید ببینید.

 

با همین توضیحات که در بالا گفته شد یک مدل کارگاه دیگر با عنوان کارگاه « سه در یک » معرفی می کنیم.در این مدل یک رشته طناب از یک شاخه کارگاه به سمت نقطه ثقل دوم کشیده شده تا با فرود بر روی این طناب به نقطه مورد نظر برسیم. در توضیحات مربوطه این رشته به عنوان طنابی که مربی برای رسیدن به کنار/ بالاسر کار آموز در صعود قرقره کارگاه مورد استفاده قرار می دهد.

 

توجه : ایمنی و نحوه استفاده از این مدل کارگاه ها وابسته به مهارت و آموزه های علمی و فنی فرد دارد و این وبلاگ هیچ مسوئیلتی در قبال استفاده اشتباه را نمی پذیرد. این کارگاه ها صرفا جهت آشنایی و استفاده مربیان سنگنوردی ارایه شده است.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی