نکاتی در مورد برپایی کارگاه با طناب انفرادی

نوشته شده توسط غریبه ( بهرام ).

طناب انفرادی جزو ملزومات تمام کوهنوردان است که بایستی همیشه در کوله پشتی خود داشته باشند. از مدتها قبل برپایی کارگاه با طناب انفرادی برایم جالب بود و دوست داشتم تکنیک های بیشتری را یاد بگیرم.

 جالبترین کارگاهی که با طناب انفرادی بشه زد Quad Anchor هست که نحوه برقراری اون رو تو وبلاگ طی مطلبی آموزش دادم . «کلیک کنید»

 

در این مطلب می خوام چند تصویر رو نمایش بدم و تکنیک هایی رو که می تونیم تو برقرای کارگاه های سنگ نوردی با طناب انفرادی انجام بدیم رو بررسی کنیم.

توجه : تمام تصاویر کارگاه های زیر با فرض استفاده برای صعود قرقره( top rope ) گرفته شده است.

 

 

 

1- ساده ترین مدل کارگاه استاتیک دو نقطه است که با یک گره سر دست در نقطه ثقل کارگاه ایجاد می شود.

 

با توجه به اینکه ممکنه در اثر فشار زیاد گره سر دست به سختی باز بشه در برخی موارد از گره شکل هشت به جای گره سردست استفاده می کنند. هر دو مورد صحیح و مورد قبول است.

 

2- دومین کارگاه که اون هم از نظر برقراری ساده هست کارگاه سه نقطه می باشد. که البته می توان از همین روش برای چهار نقطه نیز استفاده کرد. همانطور که در تصاویر زیر دیده میشه می توان در بازوهای کارگاه از کارابین ساده استفاده کرد ولی در نقطه ثقل باید حتما از کارابین پیچ استفاده شود.

 

3- در سومین کارگاه باز هم نگاهی به Quad Anchor می اندازیم . برای نقطه ثقل می توان از دو رشته جداگانه یا سه رشته یا چهار رشته استفاده کنیم.

 

4- یک کارگاه چهارنقطه که هر بازو با گره خودحمایت بسته شده تا قابل تنظیم باشد.

 

........................................................................................................................

منبع : برگرفته از rock climbing- The AMGA Single Pitch Manual

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی